مقالاتوبلاگ

ساختار سایت

توسط ۱۳/۰۱/۱۳۹۸ بدون نظر
ساختار وب سایت

کار بعدی ای که طبق جدول تناوبی سئو باید در آن تخصص پیدا کنید معماری سایت و یا اصطلاحا سئو تکنیکال است چرا که ساختار درست سایت می تواند به سئو سایت شما بسیار کمک کند و اگر استراتژی و معماری درستی برای سایت خود نداشته باشید می تواند سایت شما را فلج کند.

قابلیت خزندگی سایت (Ac – Site crawlability)

خزنده های گوگل به طور باورنکردنی دقیق سایت شما را بررسی می کنند و از صفحه ای به صفحه دیگر می روند و تمامی سایت شما را بر اساس محتوایی که در آن قرار داده اید بررسی می کنند و در سوپر دیتابیس های خود مانند یک کتاب بسیار قطور ذخیره می کند.

زمانی که شخصی چیزی را در موتور جستجوی گوگل سرچ می کند، رباط های گوگل در این کتاب به دنبال لینک های مرتبط میگردند. پس اگر شما هم میخواهید در نتایج قرار بگیرید باید در این کتاب حضور داشته باشید و اگر می خواهید در این کتاب باشید باید مورد خزش خزنده های گوگل قرار بگیرید.

بسیاری از وب سایت ها در سراسر جهان هنوز ایندکس نشده اند و گمان می کنند که این کار به آنها آسیب خواهد زد. برای مثال برخی از شرکت ها برای اینکه لینک های خود را از دید خزنده های گوگل پنهان کنند از فایل های فلش و با جاوا اسکریپ استفاده می کنند و این کار، کاملا لینک ها را از دید گوگل خارج می کند.

شما راه های زیادی برای مخفی کردن اطلاعات خود از دید خزنده های گوگل دارید و از طرفی شما می توانید نقشه سایت خود را به صورت html و یا  xml طراحی کنید و دسترسی های موتور جستجو و اولویت بندی هارا در آن مشخص کنید.

توجه: این نکته را همیشه به خاطر بسپارید؛ یک سایت محبوب برای موتور های جستجو همان سایت محبوب مشتریان است!

طراحی ریسپانسیو (Am – Mobile-friendly)

بیشتر جستجو های گوگل توسط موبایل ها انجام می شوند تا با کامپیوتر های رومیزی، به همین دلیل گوگل به سایت هایی که قابلیت نمایش مطابق با استاندارد های موبایل و تبلت را داشته باشند اعتبار بیشتری می دهد و سایت هایی که دارای این قابلیت نباشند از نظر گوگل امتیاز کمتری دریافت می کنند. موتور جستجوی bing نیز همین کار را انجام می دهد.

اگر شما اپلیکیشنی طراحی کرده اید، لینک آنرا در سایت قرار دهید و با لینک سازی های خود، آنرا بجای حالت موبایل خود ارایه دهید.

تکرار بیش از حد (Ad – Duplication/canonicalization)

گاهی اوقات تعداد زیاد متن ها باعث کثیف شدن سایت می شود و شما نمی توانید یک چهره زیبایی از سایت خود به تصویر بکشید .این اتفاق نه برای شما خوب است و نه برای رباطی که برای ایندکس کردن به سایت شما سر خواهد زد.

اگر شما دو صفحه یکسان داشته باشید، هریک به طور جداگانه امتیاز خواهند گرفت و اگر شما برای یکی از این دو لینک سازی نیز کرده باشید، این کار شکاف بین این دو صفحه را بیشتر خواهد کرد و مخاطبان شما و همچنین رباط های گوگل در ارزش گذاری و اعتماد به صفحه مورد نظر مردد می شوند. در این مواقع عمل canonicalization برای سایت شما بسیار مهم و ارزشمند است

حالت های بسیار زیادی وجود دارد که این اتفاق برای سایت ها رخ می دهد؛ برای مثال، سایتی که با هم با www و بدون www ایندکس شده باشد، دو صفحه کاملا مشابه ساخته است.

در سایت فروشگاهی، تصور کنید برای نمایش چندین مدل از کالای خود، قابلیت فیلتر کردن را گذاشته است ولی در واقع به صفحه دیگری نمی رود! در این صورت نیز باز این اتفاق رخ خواهد داد.

روش های بسیار زیادی برای حل کردن این مشکلات وجود دارد که بسته به استراتژی های سایت می توانید از آنها استفاده کنید، برای مثال در حالت اول می توانید به صورت دائم صفحه ای را بر روی دیگری پارک کنید (redirect 301) و یا برای مثال دوم از متاتگ rel=canonical استفاه کنید.

سرعت سایت (As – Site speed)

موتور جستجوی گوگل برای داشتن اطلاعاتی جدید و تازه، اولویت خود را به سایت هایی با سرعت بالا می دهد تا به سایت های کند تر. با این حال، تنها سریع بودن سایت شما دلیلی بر بالابودن سایت شما در موتور های جستجو نخواهد بود.

افزایش سرعت سایت به روند بهینه سازی سایت شما کمک بسیار زیادی می کند و این در اپلیکیشن ها نمود بیشتری پیدا می کند.

آیا آدرس های URL شما توصیفی هستند؟

کلمات کلیدی توصیفی در آدرس سایت شما نیز می تواند به کمک سئو سایت شما بیاید. تاثیر این فاکتور زیاد نیست ولی اگر این آدرس توصیفی از محتوای شما باشد می تواند به سئو سایت شما کمک کند.

گواهی نامه SSL برای امنیت سایت (Ah – HTTPS/secure site)

این گواهی نامه برای امنیت بیشتر وب سایت ها می باشد و تمامی سایت هایی که این گواهی نامه را ندارند در سمت چپ آدرس سایت آنها عبارت ناامن (not secure) نوشته می شود و سایت هایی که از این گواهی نامه استفاده می کنند گوگل به آنها یک امتیاز مثبت می دهد.

شما برای تضمین امنیت وب سایت خود باید تدابیر امنیتی را در سایت خود لحاظ کنید که یکی از این موارد، گواهی نامه SSL است. استفاده از این گواهی نامه به سئو سایت شما کمک خواهد کرد ولی این کار به تنهایی تاثیری خاصی بر روی وب سایت شما نخواهد داشت.

 

 

دسترسی سریع به سرفصل های آموزش پایه سئو:

فصل ۱: فاکتور های تولید محتوا

فصل ۲: ساختار سایت

فصل ۳: بهینه سازی کد های html

فصل ۴: افزایش رتبه سایت

فصل ۵: لینک سازی

فصل ۶: شخصی سازی سایت

فصل ۷: مهندسی شبکه های اجتماعی

فصل ۸: جریمه های گوگل

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / ۵٫ Vote count:

ارسال نظر