تفاوتی نمی کند که شما یک وبلاگ داشته باشید که در آن تنها مطالب مورد علاقه خود را در آن بارگذاری می کنید و یا یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید. همه دوست دارند بدانند که چقدر محتوایی که تولید کرده اند برار کاربران مفید بوده، چند نفر انرا دیده اند و … .

ما در بازاریابی مفهومی به نام قیف فروش داریم که در آن چند مرحله باید وجود داشته باشند، در غیر این صورت کسب و کار شما با مشکل مواجه خواهد شد. این موارد عبارت انداز:

    1.  جذب (Acquisition): در این مرحله شما اگاهی از برند، محصول یا حتی وبلاگی که درست کرده اید را دارید و باید خود را در معرض دید مخاطبانتان قرار دهید.
    2. رفتار شما (Behavior): این مرحله به شما میگوید چه کارهایی را باید انجام دهید که مشتری با شما تعامل بیشتری برقرار کند.
    3. نرخ تبدیل (Conversion): این دقیقا زمانی است که کاربر باشما تعامل برقرار کرده و میخواهد محصول یا خدمت شمارا خریداری کند.

digital analytics
زمانی که شما به صورت آفلاین فعالیت می کنید نمی توانید به دقت متوجه شوید که چه میزان از کاربران با محصول یا خدمت شما ارتباط برقرار کرده اند. برای مثال  چند نفر بنر یا بیلبرد شمارا دیده اند و یا اگر ناشر هستنید، چند نفر کتاب شمارا دیده اند و با آن آشنا شده اند و آنرا خریداری کرده اند. در دنیای دیجیتال این مشکلات تا اندازه بسیار زیادی برطرف شده است و شما می توانید به سادگی این موارد را بررسی کنید.

آنالیز دیجیتالی به صورت عملی

تصور کنید شما یک وب سایت فروشگاهی دارید که می خواهید تی‌شرت بفروشید. شما می توانید با استفاده در گوگل آنالتیکس اهدافی مانند رفتن به سبد خرید یا خرید انجام دادن را در نظر بگیرید و رفتار مشتری را آنالیز کنید. همچنین با استفاده از این ابزار تمامی تبلیغات های خودرا در سراسر وب مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید کدام یک از آنها برای شما مفید تر بوده اند و چرا.

گوگل آنالتیکس این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا متوجه شوید که در کدام یک از استانهای بازدید بیشتری دارید تا تبلیغات های خود را برای بهبود به آن سمت هدفگذاری کنید. در این صورت شما می توانید رفتار کاربران را کاملا در وب سایت خود مورد بررسی قرار دهید و اگر موتوجه مشکلی شدید (مانند سردرگمی کاربران و …) می توانید به راحتی آن مشکل را برطرف کنید.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چه کسانی باید از این ابزار استفاده کنند.

  • ناشرانی که به دنبال ایجاد مخاطبان طرفدار خود هستند و برای این کار میخواهند برای افرادی که همسو با موضوع مطالب آنها هستند تبلیغ انجام دهد.
  • تمامی فروشگاه ها و افرادی که خدماتی را از طریق اینترنت به مشتریان خود ارائه می دهند می توانند با استفاده از این ابزار، کسب و کار خود را آنالیز کرده و بهترین خدمات خود را به مشتریان ارائه کنند.
  • سایت هایی که محتواهایی در حوزه خاص منتشر می کنند تا بتوانند مشتری جمع کنند.

ما درباره جمع آوری داده ها صحبت کردیم، ولی واقعا چطوری گوگل آنالتیکس داده هارا جمع آوری میکنه؟ گوگل آنالتیکس میتواند از طریق سیستم های فروش آنلاین، گوشی های هوشمند، کنسول های بازی، سیستم های ارتباط بامشتری و هر سیستم دیگری که به اینترنت متصل است اطلاعات جمع آوری کند تا به شما کمک کند گزارش هایی حرفه ای داشته باشید. برای دانستن این موارد مقالات بعدی مارا دنبال کنید

 

 

نظرتان را بگویید