گوگل آنالتیکس یک پلتفرم جمع آوری داده ها است و با کمک این داده ها گزارش های مفیدی را به شما ارائه می کند.

Track کردن وب سایت

برای اینکه بتوانید وب سایت خودتان را track کنید شما به یک اکانت گوگل آنالتیکس و یک قطعه کد جاوا اسکریپت نیاز دارید تا آنرا در قسمت بالای کد تمامی صفحات خود قرار دهید؛ در این صورت گوگل آنالتیکس تمای داده های کاربران را به صورت کاملا ناشناس جمع آوری می کند تا بتواند میزان تعامل کاربران با هر صفحه را مورد بررسی قرار دهد.

گوگل آنالتیکس می تواند با رهگیری (tracking) صفحات وب سایت، به شما بگوید که کدام صفحه بیشترین تعاملات را داشته است. آیا می توانید به ما بگویید چگونه میتوانید (بدون پیگیری مشتری و استفاده از ابزار هایی مانند GA) متوجه شوید آیا کاربران با محصول مورد نظر تعامل داشته اند یا خیر؟

android toys shop

گوگل انالتیکس همچنی این امکان را به شما می دهد تا یتوانید کاربران خود را بر اساس زبان، کشور، دستگاهی که از آن درحال استفاده هستند و با آن به اینترنت شما متصل شده اند، مرورگری که از آن استفاده می کنند (مانند کروم یا سافاری) و … فیلتر کنید. این ابزار همچنین می تواند داده های منبع ورود را نیز برای شما جمع آوری کند تا بتوانید متوجه شوید که آیا کاربر از نتایج جستجوی گوگل به وب سایت شما آمده یا از یک تبلیغ گوگلی، تبلیغ بنری، ایمیل مارکتینگ و  یا هر نوع دیگر.

توجه داشته باشید که گوگل آنالتیکس هرباری که سایت شما توسط یک کاربر بارگذاری می شود را یک نشست (session) در نظر می گیرید و اطلاعات را به روز رسانی می کند. اگر یک کاربر با چندید مرورگر وارد سایت شما شود و هرکدام از آنها یک session در نظر گرفته می شود و گوگل آنالتیکس تمامی این داده هارا جمع آوری می کند. عمر هر session به ازای هر کاربر 30 دقیقه می باشد که اگر کاربر شما بیشت از 30 دقیقه  در یک صفحه بماند، یک session جدید برای ایشان ایجاد خواهد شد.

بررسی و گزارش دهی

زمانی که کاربری وارد وب سایت شما می شود، گوگل آنالتیکس شروع به جمع آوری داده ها می کند و آنها را در دسته هایی مانند نوع مرورگر، دستکاه و … قرار می دهد تا شما بتوانید گزارش گیری های حرفه ای ای داشته باشید.

شما می توانید تنظیمات خاصی را نیز بر روی این داده ها انجان دهید تا این گزارشات را کاملا شخصی سازی نمایید برای مثال می توانید داده هارا بر اساس استان یا کشوری که برای شما مهم است فیلتر کنید و یا با فیلتر کردن داده ها مطمئن شوید هیج ترافیکی از شرکت شما در نتایج گزارشات وجود ندارد.

google analytics funel

زمانی که از گوگل آنالتیکس استفاده می کنید باید یک چیز خیلی خیلی مهم را به خاطر داشته باشید: تمامی داده های جمع آوری شده در یا پایگاه داده ذخیره می شوند و شما امکان اعمال هیچ گونه تغییری را در آن ندارید.

پس تمامی داده ها برای همیشه نگهداری می شوند و شما می توانید گزارش های حرفه‌ای ای  از داده های خود داشته باشید که در مقالات بعدی به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

نظرتان را بگویید