حالا که متوجه شدید چگونه گوگل انالتیکس کار می کند برویم و نگاهی به اکانت سازمانی آن بیندازیم.

شما می توانید تمامی ایمیل ها را به صورت سازمان مدیریت کنید و همه آنهارا زیر یک مجموعه گردآوری کنید.  گوگل آنالتیکس این امکان را به شما می دهد تا بتوانید تمامی ایمیل هایی که به یک اکانت دسترسی دارند را به این شکل سازماندهی و مدیریت کنید.

اکانت سازمانی گوگل آنالتیکس

کسب و کار های کوچک معمولا دارای یک اکانت برای مدیریت منابع شرکت خود هستند ولی در سازمان های بزرگ چندین نفر به صورت همزمان به یک سرویس دسترسی دارند. اگر شما نیز یک شرکت بزرگ هستید و میخواهید دسترسی گوگل آنالتیکس خود را به افراد مورد نظر خود داده و دسترسی های متفاوتی به هر یک اختصاص دهید می توانید از مدل سازمانی گوگل انالتیکس استفاده کنید.

زمانی که شما اکانت خود را ایجاد می کنید به صورت اتوماتیک property ها و view ها برای اکانت شما ساخته می شود. این اکانت دارای گزارش های بسیار حرفه ای و متفاوتی می باشد که شما می توانید با استفاده از فیلتر هایی که می توانید بر روی اکانت های مختلف اعمال کنید، تا بهترین حالت خصوصی سازی شده برای کسب و کارتان باشد.

گوگل آنالتیکس برای هریک از اکانت هایی که شما میسازید یک شماره شناسه منحصر به فرد اختصاص می دهد تا بتوانید تمامی تغییراتی که آنها اعمال کرده اند را track کنید. همچنین این داده ها به صورت جداگانه نگهداری می شوند.

ممکن است شما دارایی های دیجیتال بسیار زیادی مانند وب سایت ای مختلف، اکانت های یوتوب، اپلیکیشن های موبایل و … داشته باشید که بخواهید هریک از انها را به صورت جداگانه ای مشاهده کنید. در این صورت شما می توانید این ابزار هارا به گوگل آنالتیکس خود متصل کرده و هریک را به صورت جداگانه بررسی کنید ولی این نکته را به خاطر داشته باشید که امکان مشاهده همه آنها به صورت یکپارچه را ندارید!!!

تنظیمات view

همانطور که هر اکانت می تواند چندین property داشته باشد؛ هر property نیز می تواند چندین view داشته باشد و شما می توانید بااستفاده از ویژگی فیلتر آن مشخص کنید که چه داده هایی نمایش داده بشوند و چه داده هایی نمایش داده نشوند.

ساختار اکانت سازمانی گوگل آنالتیکس

برای مثال فروشگاه دنیای دیجیتالی کالاهای خود را در سراسر جهان به فروش می رساند و قصد دارد اصلاعات هر قاره را به صورت جداگانه نمایش دهد. برای این کار یک راه غیر منطقی این است که برای هر قاره یک وب ساین و یک گوگل آنالتیکس نصب کند ولی راه منطقی آن این است که برای هر قاره یه View ایجاد کند و اطلاعات هر قاره را فیلتر کرده و داخل هر یکر از این View ها قرار دهد. (این شناسایی ها بر اساس IP می باشد و اگر ورودی وب سایت شما بیشتر افرادی باشند که از فیلتر شکن استفاده می کنند، بیشترین بازدید کننده را برای شما از کشور هایی بجز ایران نمایش خواهد داد.)

همچنین شما می توانید در گوگل انالتیکس اهدافی را برای خود مشخص کنید. این اهداف می توانند هرچیزی باشند؛ برای مثال می توانند ثبت نام در خبر نامه یا خرید نهایی کردن یک محصول یا رفتن به سبد خرید باشد. در مقالات بعدی بیشتر در این زمینه توضیح خواهیم داد ولی درنظر داشته باشید که در حال حاضر به این فکر باشید که به چه View هایی نیاز خواهید داشت زیرا نمی توانید پس از جمع آوری داده ها، آنهارا تغییر دهید.

اهداف در گوگل انالتیکس

قبل از اینکه بخواهیم به مجوز هایی که کاربران دارند بپرداریم باید به موارد مهم زیر توجه داشته باشید.

  1. تمامی View هایی که میسازید: از زمانی که ساخته شده اند به بعد داد هارا در اختیار شما قرار خواهند داد.
  2. اگر شما یک View را به طور عمد یا اشتباه حذف کردید، تنها مدیر اکانت می تواند آنرا برگرداند و اگر زمان بازیابی تمام شده باشد، دیگر به هیچ عنوان قابل بازگذشت نخواهد بود.

مجوز های کاربر

شما می توانید به کاربران مختلف در سطوح اکانت، property و View ها دسترسی ها متفاوتی بدهید و این دسترسی داده ها شبیه ساختار سلسله‌مراتبی ادامه پیدا می کند.

با کلیک بر روی گزینه admin وارد قسمت مدیریت شوید و گزینه Manage Users را انتخاب کنید. در آنجا اگر شما دسترسی مالک حساب کاربری را داشته باشید می توانید سطح دسترسی حساب های دیگر را در زمینه های ویرایش، همکاری (Collaborate) تعیین کنید و یا فقط اجازه خواندن را به آنها دهید تا نتوانند تغییراتی در وب سایت اعمال کنند.

  • مدیرت کاربران این امکان را به شما می دهد تا سطح دسترسی کامل داشته باشید و سطوح دسترسی سایر افراد را نیز بررسی کنید.
  • ویرایش این امکان را می دهد تغییراتی در پیکربندی تنظیمات اعمال کنید.
  • همکاری به شما اجازه می دهد تا تنظیمات اندازه گیری و حتی داشبورد مدیریتی خود را نیز به اشتراک بگذارید.
  • خواندن و آنالیز کردن این خصوصیت به کاربران اجازه می دهد تا بتواند داده هارا مشاهده کرده و داده هارا تجزیه و تحلیل کنند و در صورت نیاز داشبورد خود را ایجاد کنند ولی در قسمت تنظیمات و اضافه کردن کاربر جدید دارای محدودیت هستند.

ایجاد-دسترسی-برای-کاربران-در-گوگل-آنالتیکس

نحوه سازماندهی به اکانت های خود به صورت سازمانی می تواند تاثیر مستقیمی بر نحوه جمع آوری داده ها داشته باشد؛ به همین دلیل زمانی که می خواهید اکانت خود را ایجاد کنید و دسترسی هارا در آن تعریف کنید باید بسیار دقت کنید و به صورت هوشمندانه این کار را انجام دهید تا بیشترین نزدیکی را با ساختار شرکت شما داشته باشد.

 

 

 

 

نصب و راه اندازی قدم به قدم گوگل آنالتیکس

شما به راحتی می توانید با ورود به سایت analytics.google.com، اکنت خود را ایجاد کنید؛ ولی برای استفاده از تمامی ابزار های گوگل باید ابتدا یک اکانت گوگل ایجاد کنید.

ساخت اکانت گوگل

بعد از اینکه اکانت ایمیل خود را راه اندازی کرده و به همین صقحه بازگشتید، با صفحه ای مانند صفحه زیر مواجه خواهید شد. در این قسمت از شما نام اکانت را سوال میپرسد که ما آنرا Google Store وارد کرده ایم. (اگرشما چندین سایت را مدیریت می کنید، بهتر است این نام را همان نام وب سایت مورد نظر انتخاب کنید تا در انتخاب تا بعد ها با مشکل مواجه نشوید.)

همچنین در قسمت پایین نام اکانت می توانید اکانت گوگل آنالتیکس خود را به ایمیل سازمانی خود متصل کنید و با آن کار کنید.

 

ثبت نام گوگل آنالتیکس

 

در قسمت بعدی از شما سوال پرسیده می شود که گوگل آنالتیکس را برای چه میخواهید؟ آیا برای بررسی وب سایت، اپلیکیشن و یا هردو باهم. برخی از افراد وجود دارند که می خواهند هردو را به صورت همزمان بررسی کنند و برخی دیگر نیز وجود دارند که آنالیز هر یک را به صورت جدا و محصر به فرد نیاز دارند. شما می توانید این کار را با استفاده از انتخاب یکی از مواردی که در زیر تصویر زیر آمده است انجام داده و با کلیک بر روی گزینه next به صفحه بعدی بروید.

 

انتخاب نوع سایت برای ساخت اکانت گوگل آنالتیکس

در این قسمت نام فروشگاه یا وب سایت شما را خواهد پرسید که ما در اینجا آنرا Google Merchandise Store گذاشته ایم و شما می توانید هرآنچه را که دوست دارید برای آن انتخاب کنید. همچنین شما می توانید نوع صنعتی که در آن فعالیت می کنید را انتخاب کنید تا گوگل گزارش های بهتری به شما ارائه داده و همچنین با آموزش های مرتبطی برای شما ارسال کند.

در این قسمت می توانید کشور و منطقه زمانی خود را نیز برای اکانت خود مشخص کنید. (این موارد به صورت اختیاری می باشند)

 

وارد کردن نام سایت در ساخت اکانت گوگل آنالتیکس

به شما تبریک میگوییم، اکانت گوگل آنالتیکس شما ساخته شد. حالا برای اینکه این اکانت فعال شود و بتوانید از داده های آن استفاده کنید باید به قسمت admin رفته و از بخش property گزینه tracking info را انتخاب کرده و زیر مجموعه tracking code را از آنجا انتخاب کنید.

کد جاوااسکریپتی که در اینجا مشاهده می کنید را کپی کنید و وارد وب سایت خود شده و در قسمت بالای تمامی صفحات خود بارگذاری کنید. (اگر از پلتفرم وردپرس استفاده می کنید، وارد تنظیمات پوسته شده و فایل header.php را انتخاب کنید. بعد از بازشدن این فایل، دقیقا بعد از عبارت <head> این کد را بارگذاری کنید. حالا دکمه ثبت تغییرات را فشار دهید)

 

کد جاوااسکریپت گوگل آنالتیکس

حالا از منوی مدیریت گوگل آنالتیکس گزینه real time و سپس گزینه overview را انتخاب کنید تا بتوانید مانند زیر اطلاعات همین الان وب سایتتان را مشاهده کنید.

 

داشبورد مدیریتی گوگل آنالتیکس

نظرتان را بگویید