مقالاتوبلاگ

فاکتور های تولید محتوا

توسط ۱۳/۰۱/۱۳۹۸ بدون نظر
فاکتور های تولید محتوا

به احتمال زیاد شما نیز جمله ” محتوا پادشاه است ” را تا به حال زیاد شنیده اید و همانطور که در جدول تناوبی سئو نیز ملاحظه کردید، بالاترین اهمیت در آن تولید محتوای با کیفیت بوده است.

اول از همه محتوای خود را درست کنید و ساختار آن را درست بچینید تا به باقی المان های سئو شما کمک کند!

کیفیت محتوا (Cq – contnet quality)

پیش از هر کاری باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا محتوای شما با کیفیت است؟ اگر شما محصولی را به فروش می رسانید، می توانید هزاران سایت را مشاهده کنید که محصولات خود را به صورت یک بروشور ساده با محتوای یکسان نمایش می دهدند! آیا شما هم مانند این سایت ها عمل می کنید؟

شما چه مزیت رقابتی ای در ارایه محصولات خود ایجاد کرده اید تا موجب شود افراد برای چند لحظه در سایت شما بیشتر بمانند؟

آیا شما کالای خود را با قیمت اصلی آن ارایه می دهید؟ محصولی منحصربه فرد، کاربردی و متفاوتی را ارئه میدهید که مخاطبانتان نظیر آنرا در جای دیگر نمی توانند پیدا کنند؟

این تنها چند سوال ساده بود تا به شما در تولید محتوای با کیفیت کمک کند. تولید محتوا اصطلاحا سنگ بنای تمامی کار های شما خواهد بود، پس در تولید آن بسیار دقت کنید.

پیداکردن کلمات کلیدی (Cr – Content research/keyword research)

شاید مهمترین نکته بعداز تولید یک محتوای مفید و با ارزش، یافتن کلمات کلمات کلیدی جذاب باشد. شما نیاز خواهید داشت با استفاده از کلمات کلیدی (کلمات کلیدی ای که مردم از آنها استفاده می کنند) مقاله خود را تولید کنید تا بتوانید پرسش های مخاطبانتان را از طریق محتوای خود پاسخ دهید تا بتواید مشتری را به سمت خود جذب کنید.

برای مثال اگر مقاله ای با عنوان ” درمان ملانوما ” نوشته باشد، احتمالا از کلمات بسیار تکنیکی ای که در حوزه سرطان است استفاده خواهید کرد و احتمالا این صفحه در موتور های جستجو رتبه ای کسب نکند چرا که بیشتر افراد بجای این کلمه، از عبارت ” پیشگیری از سرطان پوست ” برا جستجو استفاده می کنند!

شما محتوای خود را برای مخاطبانتان می نویسید، پس باید بر اساس زبان و فرهنگ طیف مخاطب خود محتوایی اثربخش تولید کنید.

کلمات محتوا (Cr – Content research/keyword research)

پس از یافتن کلمات کلیدی مفید و اثر بخش (انجامش دادید، درسته؟) باید شما این کلمات کلیدی را در تولید محتوای خود استفاده کنید؟ اگر این کار را نکرده و اول محتوای خود را تولید کرده اید؛ حال باید کلمات کلیدی ای که به دست آورده اید را در آن جاسازی کنید.

نکته: اگر شما می خواهید با کلمات کلیدی ای خاص در رتبه های برتر گوگل حاضر باشید، باید از آن کلمات در تولید محتوای خود استفاده کنید، برای مثال اگر می خواهید با کلمه کلیدی ” لیفتراک” بالا باشید، تنها یک صفحه را برای این کلمه کلیدی انتخاب کنید نه تمامی صفخات سایت را!!!

چندبار باید این کلمات کلیدی را تکرار کنیم؟ بنا به تجربه نشان داده است که بهترین چکالی برای کلمات کلیدی، ۲٫۵ درصد است که آن را می توانید از طریق فرمول ( چگالی کلمات کلیدی = (تعداد تکرار کلمات کلیدی / کل کلمات کلیدی) * ۱۰۰ ) بدست بیاورید.

این کار را نکنید! شوخی کردیم!!! این فرمول صحیح نیست چرا که اصلا فرمول دقیقی در دسترس نیست! اگر چه عبارت چگالی صورتی علمی به موضوع می دهد ولی هیچ تضمینی در استفاده از آن برای کسب رتبه برتر در گوگل وجود ندارد.

فقط از ایجاد حس مشترک در تولید محتوای خود استفاده کنید. تمرکز خود را بر روی پیداکردن کلمات کلیدی مفیدی بگذارید که می خواهید با آنها در رتبه های اول گوگل ظاهر شوید، سپس آنها را به صورت طبیعی در صفحه خود استفاده کنید. شما می توانید از کلمات کلیدی به صورت مستقیم، ضمیر و حالت های مختلف ادبی دیگر استفاده کنید.

تولید محتوای تازه (Cf – Content freshness)

موتور های جستجو عاشق محتوای تازه هستند ولی آیا تا به حال فکر کرده اید که منظور از محتوای تازه چیست؟

اگر فکر می کنید با به روز رسانی روزانه محتوای سایت خود، محتوای تازه ایجاد کرده اید در اشتباه هستید، درضمن شما نمی توانید با تولید محتواهای جدید محتوای تازه ایجاد کنید چراکه آنها فقط صفحاتی جدید برای سایت شما هستند.

موتور جستجوی گوگل دارای المان هایی به نام پرسش های پر طرفدار  (QDF) هستند و اگر موتور های جستجو چیز محبوبی را در محتوای شما ببیند که بر خلاف فعالیت های معمول باشد، گوگل اصطلاح QDF را برای آن محتوا در نظر می گیرد و آن را یک محتوای تازه می نامد.

اگر چنین اتفاقی بیفتد، شما یک محتوای تازه تولید کرده اید و در موتور های جستجو رشد چشمگیری خواهید داشت.

برای درک بهتر این موضوع تصور کنید طوفانی رخ داده است، در این صورت نتایج برتر گوگل داستانها ، اخبار و اطلاعات مرتبط با این موضوع بوده و اگر طوفانی در کار نباشد، نتایج برتر همان سایت های مرجع و سایت های دولتی خواهند بود.

اگر شما محتوای خوب با کلمات کلیدی مناسب را در زمان مناسب  ایجاد کنید، احتمال حضور در رتبه های برتر گوگل برای چند روز و یا چند هفته را خواهید داشت. این احتمال وجود دارد که سایت شما بعد از این مدت به صفحات پایین تر گوگل تنزل داشته باشد و این به دلیل اشتباه شما نیست!.

این طوفان در صنعت شما می تواند مزیت های رقابتی محصولی باشد که تا به حال کسی به آن نپرداخته باشد و یا به شکلی صحیح بیان نشده باشد.

جستجوی عمودی (Cv – Vertical search)

در جدول تناوبی سئو، فاکتور هایی را برای شما آورده‌ایم که می تواند به موفقیت شما در موتور های جستجو کمک کند اما در کنار آنها مواردی وجود دارند که اصطلاحا به صورت عمودی در سایت شما باید حضور داشته باشند تا بتواند به موفقیت شما بیشتر کمک کند که برخی از آنها عبارت انداز: تصاویر، اخبار، اطلاعات محلی و ویدئو.

اگر شما چنین مواردی را داشته باشید، می تواند برای موتور های جستجو بسیار جذاب باشد.

در کنار این مدل، مدل دیگری به نام جستجوی افقی وجود دارد که کاملا با یکدیگر متفاوت است. در حالت افقی، محتوای چندین سایت جمع آوری و با یکدیگر تلفیق می شوند و در وبسایت قرار داده می شوند تا بتوان طیف گسترده ای از کلمات کلیدی را پوشش داد. (این مدل می تواند با تولید محتوای با ارزش در حوزه های مختلف نیز پوشش داده شود و تمرکزی بر دزدی ادبی ندارد!)

گوگل برای بالابردن سطح رضایتمندی کاربران خود، الگوریتم هایی را در حوزه اخبار، تصاویر و ویدئو تولید کرده است. این الگوریتم بر مدل افقی تمرکز داشته و سعی می کند در محدوده هایی کوچک با طیف کلمات کلیدی زیاد، بالاترین کیفیت را برای جستجو های مخاطبان خود ایجاد کند.

زمانی که محتوای سایت شما تنها به صورت عمودی تهیه شده باشد نمیتواند در موتور جستجویی که به صورت افقی کار می کند نتیجه خوبی کسب نماید، پس باید کلمات کلیدی خود را به صورت افقی در سراسر محتوای خود قرار دهید.

توجه: مدل عمودی انواع محتوای مختلفی است که در سایت خود استفاده کرده اید و مدل افقی زیر مجموعه های این دسته بندی ها هستند.

پاسخ به سوالات (Ca – Direct answers)

هدف اصلی موتور جستجوی گوگل پاسخ دادن به سوالات کاربران است. سوالاتی مانند این که “چرا آسمان آبی است” یا “رئیس جمهور چند سال دارد”، سوالاتی هستند که برای یافتن جواب آنها بر روی سایت شما کلیک شود. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که موتور های جستجو چگونه می توانند به سوالات ما پاسخ دهند؟

گاهی اوقات به محتوای سایت شما و کلمات کلیدی و لینک سازی های داخلی شما نگاه می کند تا بتواند بهترین پاسخ را برای جستجوکنندگان نشان دهد ولی بیشتر اوقات به لینک هایی که با کلمات کلیدی مرتبط به سایت شما لینک داده شده است توجه می کند.

برای مثال اگر کسی سوالی را مطرح کند و موتور جستجو پاسخ هایی را برای کاربر نمایش دهد و آن بر روی هیچ یک از لینک ها کلیک نکند، از کجا می‌تواند متوجه شود آیا پاسخ به سوال درست بوده است یا خیر؟ پرسش های زیادی در این باره است که شما می توانید در لینک نحوه پاسخ گوگل مطالعه کنید.

 

دسترسی سریع به سرفصل های آموزش پایه سئو:

فصل ۱: فاکتور های تولید محتوا

فصل ۲: ساختار سایت

فصل ۳: بهینه سازی کد های html

فصل ۴: افزایش رتبه سایت

فصل ۵: لینک سازی

فصل ۶: شخصی سازی سایت

فصل ۷: مهندسی شبکه های اجتماعی

فصل ۸: جریمه های گوگل

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / ۵٫ Vote count:

ارسال نظر