برای اینکه بدانید چه View هایی در حال حاضر دارید بر روی گزینه admin کلیک کنید و وارد بخش مدیریت شوید.

صفحه مدیریت گوگل آناتیکس

در زیر منوی View گزینه تنظیمات نمایه (View Settings) را انتخاب کنید.

زمانی که شما اکانت خود را راه اندازی می کنید، گوگل آنالتیکس به صورت خودکار یک View با نام All Web Site Data برای شما ایجاد می کند که شامل تمامی داده های (فیلتر نشده) وب سایت شما می باشد که برای مالک سایت جمع آوری کرده است. توصیه می کنیم اسم این View را به داده های خام (raw View) تغییر نام دهید؛ در این صورت به راحتی می توانید تشخیص دهیم کدام یک داده های خام و کدام یک فیلتر شده است. (در قسمت تغییرات می توانید نام View را مانند تصویر زیر تغییر دهید)

تنظیمات View در google analytics

تنظیم یک View به نام تست

زمانی که داریم تنظیمات را انجام می دهیم احتمال اینکه به صورت ناخواسته داده های بسیاری را از دست بدهیم وجود دارد؛ به همین دلیل ما یک View دیگر ایجاد می کنیم تا اطلاعات خودمان را درون آن قرار دهیم و تنظیمان را در این View اعمال کنیم (که اگر زمانی اطلاعاتی نیز ازدست رفت، در داده های دست نخورده ما وجود داشته باشند تا بتوانید از آنها استفاده کنیم).

نکته: برای ساخت یک view جدید باید مانند زیر بر روی دکمه ای که اسم view فعلی نوشته شده کلیک کنید و از زیر مجموعه آن گزینه create new view را انتخاب کنید.

ایجاد-test-view-در-گوگل-آنالتیکس

حالا یک صفحه برای شما باز می شود که در ان از شما سوال می شود که این View را برای وب سایت نیاز دارید یا اپلیکیشن های موبایل. بعد از انتخاب یکی از این دو گزینه، در زیر آن می توانید نام View و همچنین ساعت و موقعین مکانی خاصی را نیز به این view اختصاص دهید و آنرا ایجاد کنید.

ساخت master view در گوگل انالتیکس

خوب حالا که این View رو ساختیم، بهتره یکسری تنظیمات رو به اون اضافه کنیم تا بتونیم بهترین خروجی ممکن رو بگیریم. برای این کار بر روی گزینه فیلتر کلیک کنید و در پایین این صفحه گزینه Exclude all hits from known bots and spiders را انتخاب کنید. این گزینه تمامی اطلاعات قبلیه موجود در view test رو پاک خواهد کرد. ما برای تنظبمات به این فیلتر نیاز داریم و قصد نگه داشتن اطلاعات را درون آن نداریم! برای نگه داشتن اطلاعات یک View به نام master در اینجا ایجاد خواهیم کرد.

مانند تصویر زیر بر روی گزینه copy view کلیک کنید. درصفحه ای که برای شما نمایش داده می شود نام view را به master view (یا هرچیزی که دوست دارید) قرار دهید و دکمه copy view را فشار دهید.

با این کار تمامی تغییرات شما کپی شده و داده ها در این view ذخیره می شوند. این اطلاعات شامل تمامی تغییرات و تنظیمانی است که شما ایجاد کرده اید و در این view بارگذاری کردید که می تواند حذف ترافیک رباط ها و یاهر چیز دیگر باشد.

ساخت master view در گوگل انالتیکس

چگونه در گوگل آنالتیکس فیلتر ایجاد کنیم؟

حالا ما سه view داریم که یکی به عنوان نسخه پشتیبان از تمامی داده های ما می باشد، یکی برای اعمال تغییرات و دیگری برای دریافت گزارشات و آنالیز های روزانه است.

بعد از ایجاد View های بالا، حالا نیاز داریم تا فیلتر های مورد نظرمان را در آن اعمال کنیم تا بتوانیم بهترین آنالیز را از وب سایتمان داشته باشیم. یکی از این فیلتر ها که باید حتما انجام دهید، حذف IP های شرکت خودتان از نتایج ورودی به سایت است تا بتوانید تعداد صحیح را بدست آورید.

برای این کار ابتدا باید فیلتر را بر روی Test View اعمال کنیم و سپس آنالیز را از master view بیرون بکشیم. برای این کار به صورت زیر عمل می کنیم

  1. از لیست view ها، test view را انتخاب کنید و از زیر مجموعه آن روی فیلتر کلیک کنید.
  2. در صفحه بازشده بر روی دکمه Add Filter کلیک کنید.
  3. حالت سفارشی را انتخاب کنید و از سه لیست زیر به ترتیب گزینه های Exclude، traffic from the IP addresses، that are equal to را انتخاب کنید.
  4. در کادری که پایین این سه دکمه برای شما ظاهر می شود می توانید آدرس IP مورد نظر خود را وارد کنید
  5. حالا بر روی دکمه Save کلیک کنید.

توجه: در گوگل آنالتیکس دو دسته فیلتر وجود دارد که یکی ار پیش تعریف شده (Predefined) و دیگری سفارشی (Custom) می باشد. شما می توانید در حالت سفارشی، هرنوع از ویرایش هارا اعمال کنید. حذف IP های خودمان از لیست نتایج یکی از رایج ترین عمل های مورد استفاده می باشد که گوگل انالتیکس انرا برای شما به عنوان حالت از پیش تعریف شده قرار داده است.

فیلتر ما تا اینجای کار آماده شد و نیاز داریم تا این فیلتر را بر روی داده های اصلیمان که در master view قرار دارند نیز اعمال کنیم. برای این کار به پنل مدیریتی بازمیگردیم و این‌بار از لیست view ها، master view را انتخاب می کنیم.

از زیر منوی آن گزینه فیلتر را رانتخاب کنید و مانند سری قبل Add Filter را انتخاب کنید.

در خط اول این صفحه دو دکمه رادیویی وجود دارد که به صورت پیش فرض گزینه create new filter را انتخاب کرده است. آنرا به Apply existing Filter تغییر دهید!

حالا می توانید تغییری که در test view اعمال کرده بودید را در اینجا نیز مشاهده کنید.

فیلتر مورد نظر را انتخاب کنید و به باکس سمت راست انتقال دهید تا در master view بر روی داده های شما اعمال شود.

تغییرات اعمال شده را ذخیره کنید و به قسمت real time بروید و نتیجه را مشاهده کنید.

نکته: به این نکته توجه داشته باشید که این تغییرات بر روی داده های جدید اعمال می شوند نه داده های قبل از فیلتر!

اگر شما یک شرکت چند ملیتی هستید و میخواهید داده های ورودی خود را براساس قاره و یا کشور فیلتر کرده و خروجی های بهتری را دریافت کنید می توانید از این روش استفاده کنید.

نکته خیلی خیلی مهم: اگر شما چندین فیلتر دارید و میخواهید فیلترهای خود را بر روی انها اعمال کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که فیلتر دوم زمانی بر روی داده ها تاثیر خواهد گذاشت که از فیلتر اول عبور کرده باشد؛ پس ترتیب قرارگیری فیلتر هانیز بسیار بسیار مهم است.

 

 

نظرتان را بگویید